کلاس مجازی 2 - برنامه عصرگاهی بشری با محوریت مسابقه هر روز از رادیو قرآن پخش می شود

کلاس مجازی 2

کلاس مجازی 2 - برنامه عصرگاهی بشری با محوریت مسابقه هر روز از رادیو قرآن پخش می شود

قاسم مندوانی ( عبادی )
کلاس مجازی 2

برنامه عصرگاهی بشری با محوریت مسابقه هر روز از رادیو قرآن پخش می شود

بشری، یکی از برنامه های متنوع رادیو قرآن است که با محوریت مسابقه در زمره ی برنامه های عصرگاهی این رادیو قرار دارد و تلاش می کند، تا در یک فضای شاد و پر هیجان، اوقات به یادماندنی برای مخاطبین این شبکه فراهم کند.

 بشری یک برنامه مسابقه محور است که می کوشد، علاوه بر رعایت شأن رادیو قرآن – رسانه ای که به فرمایش مقام معظم رهبری، یک آبروی جهانی، برای جمهوری اسلامی ایران است – قالبی شاد، متنوع و متفاوت را ارائه دهد. این برنامه کاری از گروه آموزش رادیو قرآن بوده و هدف آن آموزش غیرمستقیم و مسابقه گونه مطالب مختلف معارفی و قرآنی می باشد.

 بشری یکی از معدود برنامه هایی است که طیف گسترده ای از مخاطبان رادیو قرآن را با خود همراه می کند. چرا که تمام شنوندگان می توانند در آن مشارکت داشته باشند. بخشی از مخاطبان که تمایل به شرکت در برنامه بصورت زنده را داشته و از اطلاعات خوبی برخوردارند، می توانند از طریق ارسال یک پیامک، برای شرکت در مسابقه اعلام آمادگی کنند.

 برای دیگر مخاطبان نیز یک مسابقه پیامکی بصورت روزانه طراحی شده که بارها در طول زمان برنامه، پخش می گردد و بدین ترتیب تمام مخاطبین بشری، می توانند در آن مشارکت داشته باشند.


نحوه ارتباط با بشری:

  برای شرکت در مسابقه زنده تلفنی، فقط کافی است، نام و نام خانوادگی خود را به همراه نام برنامه بشری به سامانه پیام کوتاه 30000100 ارسال کنید. (برای شرکت در این بخش، افراد به قید قرعه از میان پیامک های دریافتی، انتخاب شده و با آنها تماس گرفته می شود.(

 برای شرکت در مسابقه پیامکی بشری نیز،کافی است،گزینه ی صحیح را به سامانه ی پیام کوتاه 30000114 ارسال نمائید. (برنده مسابقه پیامکی هر روز، در برنامه ی روز بعد معرفی می گردد.(

یک مسابقه نیز برای مخاطبین اینترنتی سایت رادیو قرآن بصورت روزانه طراحی و ارائه می گردد و نتایج نیز از طریق سایت رادیو قران اعلام می گردد.

نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده شما مخاطبین ارجمند رادیو قرآن، همواره راهنما و راهگشای خوبی برای برنامه سازان این شبکه بوده. گروه برنامه سازی بشری نیز تمایل دارد، از نظرات و دیدگاههای شما بهره مند گردد، لذا می توانید دیدگاه خود را درباره ی بشری، در زمان پخش برنامه به سامانه ی 30000100  ارسال نمائید.  بعلاوه رایانامه بشری به آدرس  Boshra@irib.ir نیز آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات مبسوط شما عزیزان می باشد.


محتوای بشری

بشری برنامه ای مسابقه محور است و یکی از تفاوت های اصلی این برنامه، با برنامه های مشابه خود، در سطح بندی شرکت کنندگان براساس میزان اطلاعاتشان می باشد.

 این مسابقه از هر شرکت کننده در بخش مقدماتی 3 پرسش مطرح می کند که اگر حداقل به 2 پرسش پاسخ صحیح گفته شود، آن شرکت کننده به مرحله دوم راه می یابد و در غیر اینصورت از دور مسابقه خارج می گردد.

 در مرحله دوم با فرض اینکه شرکت کننده راه یافته با این بخش، دارای اطلاعات حداقلی و لازم می باشد، دانسته های او در قالب آیتمی، "سرعتی – دقتی" سنجیده می شود، بدین صورت که هر شرکت کننده باید در طول مدت 60 ثانیه به مجموعه متنوعی از سوالات، با بلی یا خیر پاسخ گوید.

داشتن دقت کافی، علاوه بر سرعت لازم برای پاسخ به سئوالات این بخش، علاوه بر ایجاد هیجان، فضائی را فراهم می آورد تا سطح اطلاعات شرکت کننده به خوبی محک زده شود.

بخش پایانی مرحله دوم مسابقه بشری پخش یک فراز تلاوت از مجموعه تلاوت های شاخص جهان اسلام است که شرکت کننده باید به نام قاری به نام سوره و شماره آیه و مفاهیم آیه مورد نظر اشاره نماید و با توجه به اطلاعات وی امتیاز دریافت می کند.

هرکدام از سوالات که صحیح پاسخ گفته شود دارای 3 امتیاز است. لذا در پایان مرحله دوم، امتیازات کسب شده هر فرد به وی اعلام می گردد.

مرحله فینال با حضور 2 شرکت کننده ای که بالاترین امتیاز را در طول برنامه کسب کره اند، برگزار می شود در این مرحله که هر دو فینالیست بصورت زنده بر روی خط ارتباطی برنامه می باشند، قطعه نمایشی قرآنی پخش می شود، که هر کدام زودتر به اطلاعات خواسته شده مانند آیه مورد نظر در نمایش، اشاره کنند به امتیاز آن دست می یابند.

یکی دیگر از سئوالات پخش فینال، میزان آشنایی شرکت کنندگان با رادیو قرآن است و بدین منظور از جدول پخش برنامه های رادیو قرآن، سئوالاتی مطرح می شود که هر پاسخ صحیح برای شرکت کننده، امتیاز در پی خواهد داشت.

در پایان، امتیازات هر دو فینالیست جمع بندی و اعلام می گردد و به نفر اول 20 امتیاز، به نفر دوم 10 امتیاز علاوه بر امتیاز کسب شده خودشان تعلق می گیرد.
 

جوایز بشری

بشری در برنامه هر روز خود،  یک میلیون و صدو چهل هزار ریال معادل 114000 صدو چهارده هزار تومان بصورت نقدی پرداخت می کند.

بدین ترتیب که به هرکدام از دو فینالیست برنامه، به میزان امتیاز کسب شده و معادل هر امتیاز ده هزار ریال هدیه تعلق می گیرد

و اما جایزه برنده پیامکی هربرنامه، در روز بعد تعیین می گردد.

 بدین ترتیب که مابه التفاوت مجموع مبالغ جایزه 2 فینالیست، تا سقف صد و چهارده هزار تومان، میزان جایزه برنده مسابقه پیامکی می باشد.

لذا جوایز هر برنامه متغییر بوده و ارقام مختلفی به عنوان جایزه به شرکت کننده تعلق می گیرد.


منابع پرسش های بشری

سئوالات مرحله اول شامل 3 سئوال از احکام – مفاهیم  قرآنی و مناسبت های روز می باشد. منبع سئوالات احکام، از توضیح المسائل امام خمینی (ره) و غالباً از سئوالاتی مطرح می گردد که مورد اتفاق تمام مراجع عظام تقلید است.

مفاهیم قرآنی با توجه به اجزای هر روز قرآن کریم می باشد. در ماه مبارک رمضان هر روز از جزء مربوطه سئوالات مفاهیم مطرح می گردد و پس از آن نیز تلاش براین است که فرهنگ حسنه قرآنی که جزء خوانی روزانه قرآن کریم است ترویج گردد. لذا در هر روز از جزوه مربوطه، سئوالات مفاهیم قرآنی پرسیده می شود.

 یکی دیگر از سئوالات بخش اول، سئوالات مناسبتی است که با توجه به مناسبتهای شاخص هر روز و با عنایت به کتاب شریف مفاتیح الجنان مطرح می گردد. ضمناً در این بخش نگاهی ویژه به مجموعه ارزشمند نهج البلاغه خواهد بود و در ایامی که مناسبت خاصی وجود ندارد، منبع سئوالات، نهج البلاغه امیر مومنان است.

در مرحله دوم نیز سوالات حول محور مطالب زیر است:

تجوید قرآن کریم از حلیه القرآن استاد موسوی بلده، علوم قرآنی از کتاب التمهید آیت ا... معرفت، آشنایی با سیره اهل بیت (ع) از کتاب سیره اهل بیت (ع) اعمال مناسبت ها و ایام خاص از کتاب شریف مفاتیح الجنان آشنایی با انبیاء از کتاب قصص انبیاء (ع).

ضمناً برای آشنایی با فراز تلاوت ها، تلاوت های شاخص رادیو قرآن بسیار راهگشاست. بعلاوه برای آگاهی از جدول پخش برنامه های رادیو قرآن می توانید به سایت رادیو قرآن به نشانی WWW.radioqoran.ir  مراجعه نمایید.


سئوالات پیامکی بشری

هر روز فایل صوتی مسابقه پیامکی بشری برروی سایت رادیو قرآن قرار می گیرد و برای پاسخ به آن تا ساعت 24 هر روز فرصت دارید تا پاسخ صحیح را به سامانه 30000114 ارسال نمایید. ضمناً برندگان پیامکی هر روز به همراه مبلغ جایزه مشخص شده در برنامه روز بعد بر روی سایت رادیو قرآن قرار می گیرد. به علاوه برندگان روزانه بشری نیز در سایت رادیو قرآن معرفی و اعلام می گردند.


و اما عوامل برنامه بشری...

طراح برنامه و سردبیر: مهدی صفری

تهیه کننده: فاطمه سالمی

ارتباطات: طاهره برهانی نژاد

کارشناس مجری: مهدی صفری

امید داریم با یاری خداوند متعال و همکاری و مشارکت شما مخاطبان گرامی بتوانیم هر روز بیشتر از دیروز در امر ترویج و تبلیغ فرهنگ قرآنی مثمر ثمر باشیم


موضوعات مرتبط: أخبار

تاريخ : شنبه چهارم شهریور ۱۳۹۱ | 14:27 | نویسنده : قاسم مندوانی ( عبادی ) |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.